1 Miért fontos a népszámlálás?
2022-ben a népszámlálás lesz Románia legnagyobb társadalmi szintű eseménye.
A legutóbbi, 2011-es népszámlálás óta Románia lakossága minden valószínűség szerint csökkent, és számos más jelentős társadalmi változás is zajlott: az elmúlt évtizedben mintegy félmillió lakás épült Romániában, majdnem egymillióan végeztek egyetemet, mintegy 2,5 millió személy változtatott lakhelyet az országon belül, ennyien költöztek más településre, más megyébe.
Ezekről a változásokról az idei népszámlálás kell pontos képet mutasson.
Az összeírás célja feltárni a lakosság számát és életkörülményeit.
A cenzus eredményeinek ismeretében értékelhetőek az elmúlt évtized társadalmi változásai, illetve tervezhető a jövő.
A következő tíz évben a népszámlálás eredményeinek függvényében:
- érvényesülnek nyelvhasználati és kisebbségi jogaink;
- részesülnek oktatási és kulturális intézményeink az állami támogatásokból;
- kapnak állami finanszírozást az egyházaink;
- osztják szét a települések között a lakosságarányosan járó támogatásokat;
- szervezhetik át a közigazgatást, változhatnak a településfejlesztési prioritások és támogatások;
- változnak majd a lakhatással, a családdal, az oktatással, az egészségüggyel, a foglalkoztatottsággal, a szociális helyzettel kapcsolatos döntések.
2. A magyar közösség számára különösen nagy a tét
- Elsősorban, mert ismét lehetőségünk adódik arra, hogy felmutassuk, hogy itt élünk és egy számbelileg is erős közösség vagyunk.
- Másodsorban az egyes megyékben, településeken rögzített számarány meghatározza a kisebbségi és nyelvhasználati jogaink érvényesülését, ami a 20%-os küszöb elérésével biztosítható.
- Harmadsorban a népszámlálás eredményei iskoláink, egyetemeink, egyházaink, kulturális intézményeink sorsát is meghatározzák az elkövetkező tíz évben.
Ezért fontos, hogy mindannyian részt vegyünk a népszámláláson.
Mutassuk fel, hogy itt élünk és miként élünk!
3. Mikor és hogyan zajlik?
- 2022. március 14. – május 15.: az úgynevezett önkitöltéses szakasz.
Ekkor ki-ki saját magára és családjára vonatkozóan önmaga töltheti ki a kérdőívet. Az önkitöltés két módon lesz lehetséges. Egyénileg, saját eszközön (számítógép, laptop, táblagép), előzetes online regisztráció után egy internetes felületre belépve töltjük ki a ránk vonatkozó kérdőíveket. Elmegyünk a települési összeírópontra, ahol táblagépeken lehet kitölteni a kérdőívet. Ezeken az összeírópontokon jelen lesz egy számlálóbiztos is, aki segít, ha elakadunk. - 2022. május 16. – július 17.: a hagyományos, személyes lekérdezési időszak, amikor népszámlálási biztosok keresik fel lakásukban azokat, akik az önkitöltéses szakaszban nem válaszoltak.
4. Magyarul is ki lehet tölteni a kérdőívet
Most először a kérdőív magyar nyelven is elérhető lesz. Mind az online önkitöltés honlapján, mind a települési összeírópontokon található táblagépen lehetőség lesz magyar nyelven megválaszolni a kérdőívet. A magyar kérdőív segíti a megbízható adatgyűjtést, csökkenti a félreértéseket, illetve csökkenti annak kényszerét, hogy valaki a számlálóbiztos jelenlétében esetleg más nemzetiséget, etnikumot diktáljon be. Fontos, hogy a választott kitöltési nyelv teljesen független az kérdőívben megadott anyanyelvi és az etnikai választól. Ha számunkra egyszerűbb románul megválaszolni a kérdőívet, attól még az etnikumnál és az anyanyelvnél választhatjuk a magyar kategóriákat.
6. A részvétel kötelező, ahogy eddig is
A részvétel mindenki számára kötelező. A népszámlálás Románia rezidens lakosságára vonatkozik, vagyis azokra a román és nem román állampolgárokra, akiknek szokásos tartózkodási helye Romániában van (az elmúlt 12 hónapban itt tartózkodott, vagy itt szándékszik élni az elkövetkező 12 hónapban). Aki bármilyen ok miatt kimarad a népszámlálásból (nem válaszol online, a számlálóbiztos nem találja otthon, éppen külföldön tartózkodik), őt a Statisztikai Intézet utólag beemeli a népszámlálási adatbázisba a különböző állami nyilvántartásokból (ezt nevezik statisztikai imputálásnak). Ennek a módszernek a hátránya, hogy a „kipótolt” személyeknek biztos nem lesz etnikumuk, anyanyelvük, felekezeti hovatartozásuk, illetve nagy valószínűséggel más adataik is pontatlanok, hiányosak lesznek.
8. Minden magyar számít
A tájékoztató kampány célja, hogy minden magyar származású, etnikumú, anyanyelvű személy vegyen részt és vállalja etnikai, anyanyelvi, felekezeti identitását.
Szakértői becslések szerint ma Romániában mintegy 1,1 millió magyar él. Amennyiben 10-ből csak 9-et sikerül ténylegesen összeírni a népszámlálás során, azt kockáztatjuk, hogy a közösség kimutatott lélekszáma egymillió alá esik. Tehát nem csak az a kérdés, hogy hány magyar van Romániában, hanem hogy ebből hányan lesznek ténylegesen megszámolva! Fontos, hogy a magyar nyelven beszélő személyek az etnikumnál is lehetőleg a magyart jelöljék meg: Romániában a nyelvhasználati jogok a népszámláláson vallott etnikumhoz (és nem az anyanyelvhez) kötődnek.
9. Az ideiglenesen külföldön tartózkodók is beleszámítanak
- A külföldön tartózkodó romániai magyarok továbbra is közösségünk részét képezik. Számukra új lehetőséget jelent, hogy a világ bármely részéről részt lehet venni az önkitöltéses szakaszban. Arra biztatunk mindenkit, hogy regisztráljon és töltse ki a kérdőívet, függetlenül attól, hogy milyen okból és mióta tartózkodik külföldön.
- Aki csak ideiglenesen tartózkodik külföldön, azaz kevesebb mint 12 hónapja van folyamatosan külföldön, vagy az elkövetkező 12 hónapban itthon szándékszik élni, az beleszámít az ország lakosságába. Fontos, hogy a kétlakiak, az idénymunkások, a külföldön tanulók, a közelmúltban kimentek, a hazatelepedést tervezők rezidens lakosként regisztráljanak, mint időszakosan távol levő személyek (persoane temporar absente).
12. A kérdőívről
- A kérdőív rövidebb lesz, mint 2011-ben, viszont továbbra is bonyolult az online kitöltéshez. Ez egy sokkal összetetteb, több részből álló kérdőív lesz, mint amelyekkel általában az internetes kutatásokban lehet találkozni.
- Egy egyszemélyes háztartás űrlapjának kitöltése átlagban 20 perc körüli lesz, minden további családtag kérdőívére plusz 5 percet számolhatunk. Tehát egy háromtagú háztartás mintegy fél órát szánjon rá a válaszadásra.
- A kérdőív négy részből fog állni: a lakásra, az épületre és a háztartásra vonatkozó fejezetekből, illetve annyi személyi űrlapból, ahányan a háztartásban laknak (jelenlevők és időszakosan távollevők).
A népszámláláson mutassuk meg: itt élünk, így élünk!
A népszámlálással kapcsolatosan bővebb információk: https://www.nepszamlalas.ro/