A projektről
Projekt azonosító:
FIT/00087/2023
A projekt címe:
Magyar vonatkozású kiegészítő tananyag a romániai középiskolai oktatáshoz – a FIRKA középiskolai diáklap – mellékelteként
Az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság – EMT sikeres pályázata tette lehetővé a Firka különszámának megjelenését.
Egy olyan melléklet létrehozása volt a cél, amely az iskolai természettudományos tananyaghoz kapcsolódva mutatja be ezen tudományágak magyar vonatkozású eredményeit. Úgy gondoljuk, hogy egy ilyen típusú didaktikai anyag kiadása nagy jelentőséggel bír, hiszen a romániai közoktatásban hivatalosan használt tankönyvek, didaktikai anyagok többnyire csak a román, illetve esetenként a nemzetközi vonatkozásokat tartalmazzák.
Fontosnak ítéltük a javasolt melléklet oly módon történő szerkesztését, amely pontosan követi az iskolai tankönyvek anyagát, így könnyen használható a tanárok, diákok számára.
A bemutatott magyar tudósok életének megismerése, valamint találmányaik, kutatásaik iskolások számára érthető módon történő bemutatása, segíti diákjainkat a kutatói tevékenység megértésében, valamint nagymértékben hozzájárul a természettudományos műveltség kialakításához és elmélyítéséhez.
Meggyőződésünk, hogy a FIRKA különszáma fontos szerepet játszhat a magyar, és a szórványiskolák természettudományos oktatásában, valamint a diákok magyarságtudatának megerősítésében.
Szándékunk, hogy a kiadványt nem csak Erdélyben, hanem minél több határon túli magyar középiskolába is eljutassuk.
Előszó
A múltat tiszteld a jelenben és tartsd a jövőnek.
Vörösmarty Mihály
A FIRKA – Fizika Informatika Kémia Alapok mint magyar nyelvű természettudományi középiskolai kiadvány 1991-től jelenik meg az EMT kiadásában.
Célja olyan információforrás teremtése, amely kiegészíti a tankönyvek anyagát, és segítséget nyújt diákoknak és tanároknak a természettudományok jobb megismeréséhez.
Jelen kiadványunk, a Firka különszáma, a világhírű magyar tudósok életét és munkásságát mutatja be, visszacsatolva a középiskolai tananyaghoz, hol és hogyan lehetséges felhasználásuk az iskolai oktatásban. A kötet hiánypótló, hiszen Erdélyben az iskolai tankönyvek nem tartalmazzák az ilyen típusú információkat.
Bár a magyar tudósokról számos életrajzi könyv és internetes anyag hozzáférhető, különszámunk újdonsága az, hogy az ismeretanyagot a középiskolai oktatás szempontjából ismerteti.
A világviszonylatban elismert tudósok kutatási eredményeinek egyszerű, könnyen érthető bemutatása, valamint tudósaink személyiségének, életének megismerése fontos példa lehet a tanuló ifjúság számára. Célunk ezzel a magyar oktatás minőségének javítása, a diákok általános ismereteinek bővítése, a középiskolai oktatás támogatása.
Tudósaink emlékét őrizzük meg tisztelettel!
A szerzők
Tartalomjegyzék
Előszó 5
Kása Zoltán
Neumann János, az informatika úttörője 7
Miholcsa Gyula
Szilárd Leó, a marslakó 20
Majdik Kornélia
Fabinyi Rudolf, a m. kir. Ferenc József Tudományegyetem kémiaprofesszora 37
Máthé Márta
Eötvös Loránd (1848–1919) 54
Kovács Lehel István
Nemes Tihamér, a korát megelőző elme 68
Bemutatott tudósok
A kiadványban az alábbi kutatók, felfedezők életét, munkásságát mutatjuk be.
Neumann János
(1903–1957)
Korunk egyik legsokoldalúbb matematikusa, aki a számítógépek fejlesztése terén elért eredményekért vált a világon mindenütt ismertté. Munkássága átfogja a numerikus analízis, matematikai közgazdaságtan, automataelmélet és természetesen a számítógépek fejlesztése területeit. 1944-ben ismerkedik meg a számítástechnikával és az amerikaiak első számítógépével, az ENIAC-kal. A Manhattan terv keretén belül részt vesz a ENIAC néhány matematikai-logikai részletének módosításán. 1945-ben megjelent művében leírja azokat az alapokat, amelyeket ma is Neumann elveknek neveznek, melyek a modern számítógép felépítésének és működésének alapelvei. Életének, munkásságának megismertetése, bármely informatikát, számítástechnikát tanuló osztályban nagyon jelentős.
Szilárd Leó
(1898–1964)
A XX. század legnagyobb tudósai közé tartozott, nagyon sokirányú a munkássága. Tőle származik a láncreakció felhasználásának ötlete az atommag hasításában, amely alapfeltétele a nukleáris energia felhasználhatóságának (akár erőműben, akár bombában). Több mint harminc szabadalmat nyújtott be, közülük nyolcat Albert Einsteinnel közösen.
Fabinyi Rudolf
(1849–1920)
A kolozsvári Ferenc József Tudományegyetem kémiaprofesszora. Vezetésével épül fel a kor egyik legmodernebb oktatási épülete a Vegytani Intézet. Emlékezetes az intézet alapkövének letételekor elhangzott jelmondata: Neved, híred, dicsőséged örökre fennmaradjon. 2019. októberében az EMT kezdeményezésére egy emléktábla elhelyezésére és felavatására került sor a ma is oktatási intézményként működő épületen.
Eötvös Loránd
(1848–1919)
A budapesti tudományegyetem, ELTE névadója (Eötvös Loránd Tudományegyetem: ELTE). Méltán, hiszen kora, a XIX. század egyik legkiemelkedőbb kísérleti fizikusa volt. Legfontosabbnak tartott eredménye a tehetetlen és a súlyos tömeg egyenértékűségének a bebizonyítása. Ez a tény Einstein általános relativitáselméletének a kísérleti alapja. Az Eötvös által megalkotott, róla elnevezett ingával a gravitációs mező lokális változásai mutathatók ki, amit kőolajmezők felkutatásában hasznosítottak évtizedeken keresztül. Életművének fontos része a tudományszervezés és a turizmus magyar nyelvterületen való terjesztése, személyes példája által is.
Nemes Tihamér
(1895–1960)
Feltaláló, gépész és villamosmérnök, a kibernetika egyik hazai úttörője. Számtalan televíziós szabadalma szimulálta az emberi szem funkcióit. Egyike volt azoknak, akik a magyar televíziózást megteremtették. Sakkozó és sakkfeladat-megoldó gépei elsősorban az emberi gondolkodás modellezését szolgálták.
Szerzők
Kása Zoltán
1971-ben számítógép szakot végzett a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika–Mechanika Karán. Ugyanott tanított 2008-ig, majd a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karán volt egyetemi tanár, 2018-tól nyugdíjas. A kolozsvári Matlap szerkesztőbizottsági tagja, a FIRKA és a Historia Scientiarum főszerkesztője. 2023-ig az Acta Universitatis Sapientiae Informatica felelős szerkesztője volt, utána szerkesztőbizottsági tagja.
e-mail: kasa@ms.sapientia.ro
Miholcsa Gyula
Erdélyi magyar szerkesztő, operatőr, dokumentumfilm-rendező. 1980-ban Temesváron fizikatanári diplomát szerzett, ezután nyolc évig fizikát tanított szülővárosában a Mezőgazdasági Líceumban. 1988 és 1990 között a Maros-Bánát Vízügyi Hivatal számítóközpontjában dolgozott, majd 1990-ben és 1991-ben a Studio 7 nevű film- és videóstúdióban. 1991-től a Román Televízió magyar adásának belső munkatársa.
e-mail: miholcsagyula@gmail.com
Majdik Kornélia
Majdik Kornélia, nyugalmazott vegyész, gyógyszerkutató, majd egyetemi docens, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Kémia és Vegyészmérnöki Karának, dékánja, dékánhelyettese, a magyar tagozat vezetője. 25 éve vezeti az EMT Kémia Szakosztályát, a Firka folyóirat kémiai szaklektora és az évenként megszervezett Nemzetközi Vegyészkonferencia elnöke.
e-mail: majdikc@gmail.com
Máthé Márta
A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum nyugalmazott fizika szakos tanárnője. 1976-ban végzett a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen, középiskolai tanárként dolgozott Marosvásárhelyen: 1976-2000 között a Kémiai Líceumban,
1990-2015 között a Bolyai Farkas Elméleti Líceumban.
e-mail: m.marta1212@gmail.com
Kovács Lehel István
1997-ben az első magyar informatika csoport tagjaként végzett a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika-Informatika Karán, ahol 2006-ban doktori dolgozatát is megvédte. Ugyanott tanított 2007-ig, majd a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának adjunktusa. A Nemes Tihamér Nemzetközi Informatikai Tanulmányi Verseny Erdélyi Regionális Bizottságának elnöke, a FIRKA és a Műszaki Szemle szerkesztője. Számos szakmai verseny és konferencia szervezője, résztvevője, könyv és szakcikk szerzője.
e-mail: klehel@ms.sapientia.ro
Információk a kiadványról
a Fizika InfoRmatika Kémia Alapok folyóirat különszáma
Világhírű magyar természettudósok élete és munkássága
Ismeretterjesztő segédanyag a középiskolai oktatásban
Kiadó
Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság
Főszerkesztő
dr. KÁSA Zoltán
Felelős kiadó
dr. KÖLLŐ Gábor
A kiadvánnyal kapcsolatosan érdeklődni lehet az EMT kolozsvári titkárságán:
tel.: +40-744-783237, e-mail: emt@emt.ro, levélcím: 400750 Cluj,C.P.1/140
- színes nyomtatás
- terjedelem. 80 oldal
- méret: 155*290 mm
- matt fólia borító
A weboldalon található tartalmak (pl. szövegek, képek, fájlok, stb.) engedély nélküli másolása csak a kiadó írásos beleegyezésével lehetséges!
Támogatók
A FIRKA-különszáma
a Magyar Kultúráért Alapítvány (támogató)
és a Petőfi Kulturális Ügynökség Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság (kezelő)
támogatásának köszönhetően valósulhatott meg.
FIT/00087/2023