Beszámoló
Nagyenyed, 2022. június 30 – július 3.
Az EMT Technikatörténeti Szakosztálya 2022. június 30 – július 3. szervezte meg a XV. Tudomány- és Technikatörténeti Konferenciát, Nagyenyeden.
A konferenciát pénteken tanulmányi kirándulással indítottuk, Dvorácsek Ágoston tanár úr vezetésével. Kirándulásunk első állomása a Bethlen Gábor Kollégiumban, a múzeum volt, majd a nagyenyedi református temető, ahol olyan hírességek nyugszanak, mint Pápai Páriz Ferenc, Köteles Sámuel, I. Kováts József, Herepei Ádám, Vajna Antal, Kovács Ödön, Zeyk Miklós stb. Ezt követően utunk Alsógáldra, a Kemény-kastélyhoz vezetett, amely ma elmegyógyintézetként működik, így az épületet csak kívülről tekinthettük meg. A településen egykor, a XVII. században egy udvarház állt, amely valószínűleg reneszánsz stílusban épült, s amelynek egykori védőfalai még láthatóak a keleti oldalon. A régi épületből egyetlen kis bástya és ennek toldaléka maradt meg. Feltételezhető, hogy az eredeti udvarházat Kemény Boldizsár, Kemény János fejedelem apja, és Simon nevű fia építtette a XVII. század elején (kastelyerdelyben.ro).
Torockón első megállónk a Néprajzi Múzeum volt, ahonnan csodás kilátás tárulkozik elénk a Székelykőre. A múzeumban megismerkedhettünk Torockó hagyományaival, népviseleti szokásaival és építkezési stílusával. Ezt követően a Tóbiás-házban elköltöttük az ebédünket, Torockó központjában megtekintettük a vajort, amely Torockó egyik legjellegzetesebb látnivalója. A vajor (nevét a német Weiher=tavacska szóból kapta) vályú, itató és azok alján levő vízmedence. Vize egy 400 éves vezetéken érkezik a Tilalmas oldalából. Állatitatásra és mosásra, tisztálásra használják (torocko.org). Sajnos, a híres vízimalmot nem volt alkalmunk megnézni. Ezután Torockószentgyörgyön megnéztük a várromot és Brassai Sámuel szülőházát.
A péntek estét borkóstolással zártuk a Plébános pincészetben, ahol 8 fajta bort kóstoltunk meg András Emil borász vezetésével.
Szombaton a konferencia Kása Zoltán (az EMT Tudománytörténeti Szakosztályának társelnöke, a konferencia társelnöke), Oláh-Gál Róbert (a konferencia társelnöke) és Wanek Ferenc (az EMT Tudománytörténeti Szakosztályának társelnöke) megnyitójával és a résztvevők köszöntésével kezdődött.
Az előadások elhangzásuk sorrendjében a következők voltak:
- BARABÁSSY Miklós: A Szent Korona keresztpántja mérnöki szemszögből
- DVORÁCSEK Ágoston: Dr. Sáska László – Nagyenyed, Isaszeg, Arusha
- KÁSA Zoltán: George Bruce Halsted és a Bolyaiak
- MIHOLCSA Gyula: Az atomizmus. Magyarországi és erdélyi vonatkozásai
- NEMES József Miklós: A vezetéknélküli telefon megvalósítása Szombathelyen, a XIX–XX. század fordulóján
- OLÁH-GÁL Róbert: Kőrösi Csoma Sándor egy 1803-ból származó, nagyenyedi matematikai leckéje (eredeti kézirat alapján)
- PÁPAY László: Magyarországi pliocén maar kráterek nyersanyagai: alginit (olajpala) és bentonit
- PIPICS János, LYSEWYCZ Adrienn: A természetet vizsgáló bölcsek. Tudósok Segesvári István Hell Miksa emlékére írt versében (1792)
- VALLASEK István: 120 éve született Wigner Jenő (1902–1995) Nobel-díjas fizikus, a világ első reaktormérnöke
- VARGA János: Einsteinnel kapcsolatos tévhitek
- VERES Enikő, BARTHA Dániel-Zsolt: Szentkatolnai Bálint Gábor: a világjáró nyelvzseni
- WANEK Ferenc: A földtanoktatás a 150 éve indult Ferenc József Tudományegyetem Kolozsvárra visszatérte utáni utolsó 5 tanévében
- HEVESI Attila: Hunfalvy János (1820–1888) élete és munkássága
Az előadások benyújtott anyagaiból megszerkesztett konferenciakötet az Open Journal System platformon létrehozott EMT-oldalon található (ISSN 2668-9685, ISSN-L 2068-1267), melyet a Google Scholar is megjelenít, mindenki számára szabadon elérhető a https://ojs.emt.ro/index.php/ttk címen.
A konferenciát jó hangulatú díszvacsora zárta, amely teret adott a szabad beszélgetéseknek és új barátságok kötettésének.
Mindenkit szeretettel visszavárunk 2023-ban a XVI. Tudomány- és Technikatörténeti Konferenciára.
Mészáros Cyntia,
programszervező