
Dr. Sohár Pál
(1936–1925)
fotó: konyvtar.mta.hu
Mély megrendüléssel értesültünk dr. Sohár Pál Széchenyi-díjas vegyészmérnök, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az ELTE professor emeritusa, a hazai molekulaspektroszkópia kiemelkedő alakjának 2025. január 19-én, életének 89. évében bekövetkezett haláláról.
Sohár Pál 1936. június 10-én született Budapesten. Vegyészmérnöki diplomáját 1959-ben szerezte a Budapesti Műszaki Egyetemen, majd 1962-ben summa cum laude minősítéssel doktorált. Pályafutása során az EGIS Gyógyszergyár Szerkezetkutatási Önálló Osztályának vezetője volt, majd 1992-től az ELTE Általános és Szervetlen Kémiai Tanszékének professzoraként tevékenykedett, ahol úttörő szerepet játszott a szerkezetkutatás és az NMR spektroszkópia oktatásában és kutatásában.
Tudományos munkássága során jelentős eredményeket ért el az infravörös és a mágneses magrezonancia spektroszkópia területén. Ő írta az NMR spektroszkópia első magyar nyelvű monográfiáját, valamint az IR spektroszkópia első magyar kézikönyvét, ez utóbbit Holly Sándorral közösen. Nevéhez több egyetemi tankönyv, számos nemzetközi és hazai publikáció, valamint több szabadalom társszerzősége is fűződik.
Dr. Sohár Pál szoros kapcsolatot ápolt az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társasággal (EMT). Támogatta az EMT Kémia szakosztályának tevékenységeit, segített a Nemzetközi Vegyészkonferencia megszervezésében.
A kezdetektől minden évben részt vett a konferencián, számos plenáris előadást tartva, ahol előadásaival és szakmai tapasztalatával gazdagította a rendezvényeket.
Szerkezetfelderítés NMR spektroszkópiával
ELTE, Általános és Szervetlen Kémiai Tanszék, Budapest – 1996Heterociklusok szerkezetfelderítése spektroszkópiai módszerekkel
ELTE, Általános és Szervetlen Kémiai Tanszék, Budapest – 1998Spektroszkópiával a hazai szintetikus kutatások szolgálatában:
együttműködés a szegedi tudományegyetem kutatóival
MTA-ELTE Spektroszkópiai Szerkezetkutató Csoport;
ELTE Általános és Szervetlen Kémiai Tanszék, Budapest – 2003„Alkonyi szerkezet-nyomozás” (Poliheterociklusok és
ferrocén-vegyületek szintézise, szerkezet-felderítése és komplex nagyműszeres vizsgálata.)
MTA-ELTE, Spektroszkópiai Szerkezetkutató Csoport, Budapest – 2007Kén-heterociklusok szerkezetvizsgálata
MTA-ELTE, Spektroszkópiai Szerkezetkutató Csoport, Budapest – 2010A nagyműszeres módszerek magyarországi úttörőiről
MTA-ELTE, Spektroszkópiai Szerkezetkutató Csoport, Budapest – 2014
A konferencia magas színvonalat segített biztosítani, kitűnő plenáris előadók meghívásával is. Szervezésében az évente újonnan választott MTA tagjai plenáris előadásokat tartottak a Vegyészkonferencián, melynek hagyománya napjainkban is fennmaradt. Ezen együttműködések keretében, 2012-ben a MTA Kémiai osztálya együttműködési szerződést írt alá az EMT Kémia szakosztályával.
Dr. Sohár Pál kezdeményezte, hogy fiatal kutatók, doktoranduszok, diákok, különböző ösztöndíjakkal – hosszabb rövidebb ideig laboratóriumában dolgozhassanak. Számos egyetemi oktatót támogatott kutatásaikban, segítséget nyújtott az itthon előállított szerves vegyületei szerkezetének igazolásában, a különböző spektroszkópiai módszerekkel, melyek elvégzésére készülékek hiányában Erdélyben nem volt lehetőség.
Társaságunkkal való együttműködésének köszönhetően erősödött az erdélyi és a magyarországi kutatók közötti kapcsolat, hozzájárult a magyar nyelvű vegyészoktatás erdélyi megteremtéséhez.
Személyében nemcsak egy kiváló tudóst, hanem egy elkötelezett oktatót és mentort is tisztelhettünk, aki számos fiatal kutató pályafutását segítette. Emlékét tisztelettel megőrizzük, munkássága és embersége példaértékű marad a jövő generációi számára.
Nyugodjon békében!