Beszámoló a XXIX. Nemzetközi Vegyészkonferenciáról

 

Az EMT idei vegyészkonferenciáját ezúttal a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karán rendezték. A rendezvény szervezői az EMT Kémiai Szakosztálya és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar Kémia és Vegyészmérnöki Intézet voltak.

A konferencia első napja egy egésznapos kirándulással kezdődött. A legfontosabb megállóhelyek a következők voltak: Marosvásárhely – Marosvécs (Kemény kastély) – Erdőszentgyörgy (Rhédey kastély) – ebéd (Erdőszentgyörgy, Vigadó étterem) – Gyulakuta (református templom) – Marosvásárhely (városnézés).

A 130 szereplő kutatóhely szerinti számszerű megoszlása a következő volt: Babeș-Bolyai Tudományegyetem (19), Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (18), Debreceni Egyetem (26), Pécsi Tudományegyetem (4), Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (12), Pannon Egyetem (13), Szegedi Tudományegyetem (15), Eötvös Loránd Tudományegyetem (4), Magyar Agrár- és Élelmiszertudományi Egyetem (2), Eszterházi Károly Katolikus Egyetem (1), Miskolci Egyetem (1), EMT (4), BorsodChemZrt. (3), Soneas Vegyipari Kft. (1), A Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány (1), Petru Maior Szakképző Líceum (1), Maros Megyei Tanfelügyelőség (1), Szarmasági 1-es számú Szakképző Líceum (1), Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) (1), Áprily Lajos Általános Iskola (1), Kós Károly Szakközépiskola (1).

A közel három évtizedes múltra visszatekintő konferencia hagyományt teremtett, a magyar nyelvű vegyészek, bio- és vegyészmérnökök egyik legfontosabb rendezvényévé vált, s most már bízvást remélhetjük, hogy a jövőben is fennmarad, és ezután is betölti a diaszpórában elő és magyarországi kollégák évenkénti tapasztaltcseréjének, kapcsolatteremtő-, illetve építő fórumának szerepét. Fennmaradásának biztosításához garancia a Magyar Tudományos Akadémia (MTA), a Magyar Kémikusok Egyesülete (MKE) és a Magyar Természettudományi Társulat (MTT) támogatása és képviselőinek hivatalos részvétele a konferenciákon. A 2012-ben az EMT Kémiai Szakosztálya és az MTA Kémiai Tudományok Osztálya (KTO) között létrejött együttműködési szerződés keretében a KTO tagjai továbbra is plenáris előadásokra kapnak meghívást a vegyészkonferencia rendezőitől. Ez eddigi gyakorlatnak megfelelően általában a frissen megválasztott rendes, illetve levelező tagok tartanak ezen a fórumon plenáris előadást.

A KTO képviseletében Joó Ferenc, Felinger Attila és Huszthy Péter rendes tagok vettek részt a konferencián. Az idei fórumon Felinger Attila osztályelnök-helyettes tartott plenáris előadást. Joó Ferenc, Pukánszky Béla és Huszthy Péter ezen kívül több előadásnak, illetve poszternek volt társszerzője. A második plenáris előadó Szalay Péter professzor a MKE új elnöke (az MTA doktora, ELTE), a harmadik pedig Nagy Tibor egyetemi docens (PhD, DE) volt.

A XXIX. Vegyészkonferencián 45 szekció előadásra került sor. A „doktorandusz-plénumon” 20 előadás hangzott el. A konferencia programján ezen kívül 17 poszter, illetve 23 „diák-poszter” bemutatására is sor került. A kutatási eredményeiket a doktoranduszok 10 perces előadásokkal, míg az egyetemi hallgatók a „diák-posztereket” szintén 10 perces szóbeli ismertetéssel mutathatták be. A legjobb előadások és poszterek, amelyeket bíráló bizottság értékelt, díjazásban részesültek.

 

 

Budapest, 2023. november 04.

Dr. Huszthy Péter,
az MTA Kémiai Osztályának képviselője
 a Vegyészkonferencián

 

 

Gondolatok
a XXIX. Nemzetközi Vegyészkonferenciáról

 

Dr. Huszthy Péter XXIX. Nemzetközi Vegyészkonferencia beszámolójából olvashatunk a részvételi számokról, a konferencia szervezéséről, a plenáris előadásokról, a szekciókban bemutatott előadásokról és természetesen a kirándulásról, mely lehetőséget biztosított a Maros menti kastélyok megtekintésére, valamint a kellemes hangulatú konferenciát záró fogadásról.

 


Mindezeknek nagyon örülünk és reméljük, hogy a megteremtett tradíció, tovább él és még sok-sok évig lesz ilyen nagy magyar vegyésztalálkozó.
Ebben az évben jelentős volt a fiatalok nagyszámú részvétele, hiszen gyakran az erdélyi rendezvények átlagos életkora inkább a szenior kategóriát jelenti. Nagy örömünkre szolgált, hogy a résztvevők 80%-a fiatal kolléga volt, ez talán biztosíték arra, hogy a jövő évtizedekben is lehetőség lesz Erdélyben megszervezni a Vegyészkonferenciát.
Szervezési szempontból, a kerek évfordulós alkalmakat Kolozsváron a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen tartjuk, míg a közbelső években igyekszünk Erdély különböző városaiba, vidékeire eljuttatni a konferenciát. Mindez lehetőséget jelent Erdély megismerésére, valamint betekintést nyújt az egyes vidékek magyar nyelvű oktatásába.

Szeretném megköszönni a társszervezetek segítségét, az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság (EMT) ügyvezető titkárságának lelkes, segítőkész munkáját, mely biztosította a sikeres szervezést. Külön köszönetet szeretnék mondani a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának, a konferencia helyszínének biztosításáért és a segítségéért.
Úgy érezzük ebben az évben is, eredményes, kellemes hangulatú konferenciát sikerült szerveznünk.
A konferencia előadásainak kivonatát és a posztereket tartalmazó elektronikus kiadvány megtalálható a következő felületen: https://ojs.emt.ro/chem.

Találkozunk jövőre Kolozsváron, a XXX. Nemzetközi Vegyészkonferencián.
Mindenkit nagy szeretettel várunk!

 

Eredmények a XXIX. Nemzetközi Vegyészkonferenciáról:

Ebben az évben is díjaztuk a doktoranduszok által bemutatott kutatási eredményeket (Doktorandusz plénum), valamint a diákok által bemutatott posztereket (Diák-poszter szekció).
Köszönjük az elbíráló bizottságok munkáját, és gratulálunk a nyerteseknek.

A XXIX. Nemzetközi Vegyészkonferencián a következő eredmények születtek:

Doktorandusz plénum:

Márton Péter (BME) – MKE által felajánlott díj, MKE konferencia részvétel 2024-ben
Csomós Attila (ELTE) – EMT által felajánlott díj, 2024-es Vegyészkonferencia részvétel
Schaffhauzer Zsófia (Pannon Egyetem) – MKE különdíj/Kolloidkémiai és Nanotechnológiai Szakosztály díja (30.000 Ft - Kolloidkémiai és Nanotechnológiai jellegű prezentációért)
Petróczi Ferenc Dániel (Debreceni Egyetem) – BME Varga József Alapítvány különdíja (30.000 Ft)

Diák-poszter szekció:

I. díj – Nagy Blanka-Eszter (BBTE) – a Magyar Természettudományi Társulat Kémia Szakosztálya által felajánlott díj (30.000 Ft)
II.díj – Koncz Medárd (BME) –  EMT oklevél
III.díj  Biró Levente (BBTE) – EMT oklevél
Vass Dávid József (BBTE) – a Kolozsvári Magyar Kémikusok Egyesülete különdíja a legjobb önálló diák poszter munkáért)

 

 

Dr. Majdik Kornélia
az EMT Kémia Szakosztályának elnöke

 Tóth Ildikó, programszervező