Személyesen Dr. Pungor Ernő professzort, 1994-ben ismertem meg az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság első Vegyészkonferenciáján. Ekkor még a Vegyészkonferenciák szervezésében éppen csak kezdtünk beletanulni, így nagy segítség, megtiszteltetés és öröm volt számunkra a híres professzor jelenléte és támogatása. Kedvesen, fáradhatatlanul, nagy-nagy segítőkészséggel támogatott minket, vegyészeket és vegyészmérnököket, de jelenléte több EMT rendezvényen táraságunk számára is nagyon sokat jelentett. Nagy érdeklődéssel beszélgetett a fiatalokkal és számos lehetőséget ajánlott fel számukra, ösztöndíj vagy hosszabb-rövidebb látogatások formájában.
A későbbi években, az EMT szervezésében egyetemi hallgatók és fiatal kutatók látogathatták meg a Dr. Pungor Ernő professzor által 1993-ban alapított Bay Zoltán Kutatási Alapítványt, melynek vezetése évekig a professzor feladata volt. Lehetőség nyílt az alapítvány különböző intézeteinek meglátogatására, így az alkalmazott kutatási részleg keretén belül, a fiatalok megismerhették az ipari lézertechnológia alkalmazásait, valamint az anyagfejlesztés és bevonati technológiák területén elért eredményeket. Az abban az időben átalakuló kolozsvári felsőoktatás, valamint a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Kémia és Vegyészmérnöki Karán meginduló magyar nyelvű képzések szempontjából, rendkívül sokat jelentettek ezen felkínált lehetőségek.
Az egyetemen végzett oktató és kutató munka mellett több más felelősségteljes munkakört is elvállalt. 1972-1981 között a Vegyészmérnöki Kar dékánja volt. 1990-1994 között a kutatásért és fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter, az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság (OMFB) és az Országos Atomenergia Bizottság, valamint 1992-1994 között a Magyar Űrkutatási Tanács elnöke volt. 1999-ben a kormány Tudományos Tanácsadó Testületének a tagja. Több neves hazai és külföldi folyóiratnál időközönként főszerkesztői vagy szerkesztői munkát vállalt. Számos hazai és külföldi szakmai egyesületnél vállalt tisztséget.
Dr. Pungor Ernő professzor a nemzetközileg elismert tudományos tevékenysége mellett, mindig támogatta az erdélyi műszaki és természettudományos szakemberek tanulmányait Magyarországon, rendszeresen látogatta társaságunk rendezvényeit, segítette az EMT tevékenységét. 1989-91, valamint 1995-től haláláig elnöke volt a Magyar Mérnökök és Építészek Világszövetsége, Magyarországi Egyesületének (MMÉV-ME). Az egyesület Dr. Pungor Ernő vezetése által, felvállalta a Kárpát-medence államaiban munkálkodó magyar kutatók és fejlesztők támogatását. Ebben a komoly és szigorú szakmai igényességgel végzett munkában támaszkodni kívánt az adott ország MMÉV szervezetére, jelen esetben az MMÉV-EMT-re, melynek fő céljaiként egy kutatási fejlesztési központ létrehozását, egy tudományos folyóirat kiadásának elindítását, valamint szakmai konferenciák szervezését jelölték meg.
Dr. Pungor Ernő sikerekben gazdag életútjának társadalmi elismerése már életében megtörtént. Ezt bizonyítják a különböző kitüntetések:
- Than Károly emlékérem (1964,1984)
- Hanus Érem (1966)
- MTESZ-nagydíj (1969)
- Állami Díj (1973)
- Kiváló Feltaláló (1976, 1979)
- Schulek Emlékérem (1976)
- Robert Boyle Aranyérem (1986, 1996)
- Pro Natura (1986), Talanta Aranyérem (1986)
- Jendrassik Loránd Emlékérem (1988)
- Akadémiai Aranyérem (1988)
- MTESZ-díj (1989)
- Fraunhofer Érem (1993)
- Gábor Dénes-díj (1995)
- Pannon Egyetem Aranygyűrűje (1995)
- Magyar Örökség Díj (1999)
- Príma Díj, Magyar tudomány kategóriában (2003)
- Magyar Köztársaság Érdemrend Nagykeresztje (2003)
Dr. Pungor Ernő professzor nemcsak Magyarországon, de számos ország egyetemein is több elismerésben részesült:
- A Csehszlovák Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja (1966)
- A Finn Kémiai Társaság tiszteletbeli tagja (1979)
- A Japán Analitikai Kémiai Társaság tiszteletbeli tagja (1981)
- A Bécsi Műszaki Egyetem díszdoktora (1983)
- Shanghai Egyetem címzetes professzora (1987)
- Az Árpád Akadémia (USA) címzetes professzora (1989)
- Pozsonyi Műszaki Egyetem díszdoktora (1988)
- Az Indiai Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja (1993)
- A Bukaresti Egyetem díszdoktora (1993)
- Német Nagy Érdemkereszt (1995)
- "Nemzeti Érdemrend tiszt" (Francia érdemrend) (1996)
Továbbá nagy örömömre szolgál, hogy az EMT Kémia Szakosztályának elnökeként, javaslatomra, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Kémia és Vegyészmérnöki Karának felkérésére 2000-ben Dr. Pungor Ernő akadémikust, a BBTE is díszdoktorai közé választotta.
Emlékét tisztelettel megőrizzük!
Dr. Pungor Ernőről részletesebb leírás olvasható az EMT 2000-ben kiadott 7-8. évi tájékoztatójában, valamint társaságunk könyvtárában őrzött könyvében, mely bemutatja életét és munkásságát. A könyv címe ,,Fáradhatatlanul”. Kérem, olvassák tisztelettel és szeretettel.
Dr. Majdik Kornélia,
az EMT Kémia Szakosztályának elnöke.
Gondolatok Pungor Ernő professzor úrról
Pungor Ernő professzort, mint főnököt, barátot, tudóst, kutatót, minisztert ismeri majdnem mindenki - 30 év alatt rengeteg vicces és komoly eseményt éltünk meg együtt, hiszen ennyi ideig dolgoztam vele, előbb a laborban, később az irodában.Itt említeném meg, hogy a professzor nagy tisztelője volt Erdélynek, évente 3-4 alkalom is adódott, hogy ellátogassunk oda konferenciákra (EMT, MMÉV). Előadásokat tartott férjemmel, Dr. Kászonyi Gáborral. Férjem, Gábor lett az MMÉV-nek az elnöke Pungor Ernő után. Mindig más útvonalat terveztünk hazafelé, így ismerve meg Erdély csodás városait, hegyeit. Rengeteg barátunk lett és van barátság, ami a mai napig tart. Szigorú, megértő, segítő és udvarias volt, szerették, szerethető ember volt. A munkában nem tűrte a lazsálást, ha nem volt elégedett egyik munkatársával, attól megvált, de ha csak tehette, nem „tette utcára”, hanem keresett neki más munkahelyet. Nem 8 órát dolgoztunk nála, ameddig munka volt, addig kellett maradni, sokszor délutánba nyúlóan, vagy akár este 7-8 óráig (hiszen a tanszéki laborban a folyamatban lévő kísérleteket nem lehetett otthagyni). Sokszor a kormányülés anyagai is este jöttek.
- Egyik szilveszteri napon a professzor úr rádióhallgatás közben meghallotta, hogy egyik hallgatója kívánsága az volt, hogy Pungor professzor a kénsavgyártást kérdezze tőle vizsga alkalmából. Pechére azt kérdezte, de ez a diák egy szót sem tudott, elküldte, de jegyet nem írt be neki, ez a diák később államtitkár lett. Megbotlott, ennyi volt Ernő reagálása.
- Rendszerváltás után egy erdélyi kislánynak segített munkát találni, majd pár hónap múlva a vonatjegyre adott neki pénzt, hogy Németországba menjen.
- Minden nyáron a vidéki házunkba, a Tisza parti Tiszaugra lejött Tünde feleségével kikapcsolódni. A Tisza partra mentünk, ahol természetesen felismerték sokan, meghívták faházukba, megkínálták. Nem utasított vissza semmilyen meghívást. Jó hangulatban teltek ezek a napok. Előre köszönt ismerősnek, ismeretlennek, hiszen falun ez szokás, barátságos volt mindenkivel.
- „Tiszaugi Holtág” volt a kedvence.
- Közismert volt konzervatív elkötelezettsége a politikában, hiszen tárca nélküli miniszter volt a legelső, konzervatív kormányunkban. De soha senkivel nem politizált aktívan társalgás közben. Mindene a tudomány, kutatás, oktatás volt. Tiszaugi barátainkkal rendszerint történelemről, irodalomról beszélgettek. Férjem a tiszaugi katolikus templom felújításának tervezésében vett részt, Pungor professzor a mecenaturában segítette a templom tatarozását. De mindenkinek segített, aki hozzáfordult.
- Tiszaug méltán büszke a híres, de szerény nagytudású professzorra.
Kászonyi Anikó,
Dr. Pungor Ernő egykori munkatársa