FIRKA-műhely 4.: Karácsonyi kémia

FIRKA-műhely beszámoló
Firka-muhely 4.

Az előadás visszanézhető itt.

Ha december, akkor karácsony!

Habár a hagyományosan keresztény ünnep számos attribútuma napjainkban is pont annyira aktuális, mint kezdetektől volt, a "szeretet ünnepe" igencsak átalakulóban van, főleg ami az ünnepekre való készülődésünket illeti. Hiába maradt fent a karácsony esti ajándékozás szokása, a már-már rituálisan díszített ünnepi asztal, ha mindezt csak mérgezett egérhez hasonló módon, folyamatosan pörögve, üzletből üzletbe rohangálva sikerül a "kellő” módon és időre előkészíteni. Sokszor a meghitt karácsonyi varázslat kimerül abban az elégtételben, hogy ügyesek voltunk, mert íme az idén is sikerül karácsonyfát és a rá kellő díszeket beszerezni, s ha utolsó pillanatban is, de találtunk csillagszórókat. A díszszalaggal átkötött import bonbonosdobozok fölött villogó LED-es fényfüzérek is abban erősítenek meg, hogy igenis megérte a fáradozást, és mi mindent megtettünk, hogy igazán ünnep legyen a karácsonyi éj misztikuma.

Muszáj mindezt így tenni?

Tényleg csak a kereskedelemből drága pénzért megvásárolt eszközökkel tudjuk biztosítani, hogy a nagybetűs karácsony a szeretett, a békesség, az otthon melegében töltött családi ünnep legyen? 
Mindazok, akik részt vettek a december 9-én, Dr. Csavdári Alexandra által tartott Karácsonyi kémia című előadáson, már tudják a választ. A BBTE Kémia és Vegyészmérnöki Kar docense által a 4. FIRKA-műhely keretében tartott bemutatóból megismerhettük a karácsonyi ízek, illatok, színek kémiáját, és apró ötleteket kaptunk arra vonatkozóan, hogyan tehetjük színesebbé, illatosabbá a közelgő karácsonyi ünnepeket.

Kísérletezzünk!

Az online előadást követő több mint 80 résztvevő megtudhatta, hogy miként lehet karácsonyfa díszeket készíteni borax-kristályok növesztésével, vagy hogyan lehet az iparilag előállított és legtöbbször kellemetlen szagú csillagszórót kiváltani egyszerű, de annál szórakoztatóbb és illatosabb „narancshéj lángszóróval”.

        

A közös kísérletezés örömét ajándékozhatjuk a kisgyerekeinknek, amennyiben bemutatjuk nekik miként lehet házilag gyertyát önteni, majd elmagyarázzuk ezen gyertyák égésének kémiáját. Kis ügyeskedéssel varázslóként tudjuk újra lobbantani a kifújt gyertyát anélkül, hogy közvetlenül a mécsest gyújtanánk meg.

  1       

Felnőtt jelenlétében - a biztonsági (gumikesztyű, védőszemüveg, tűzbiztonság stb.) előírásokat betartva, - otthoni környezetben is könnyen kivitelezhető kísérletekkel szemléltethetjük a tűzoltás különböző módozatait, pl.: oxigén megvonásával, befőttes-üveggel leborítva az égő gyertyát, de olthatunk akár a szódabikarbóna (a benne levő nátrium-hidrokarbonát) és ecetsav reakciója során keletkezett széndioxiddal is.

    2

Egy picit már túlmutat a házilag végezhető kísérletek kategóriáján, azonban iskolai kémiai laborban már játszva elvégezhető az a kísérlet, mely során a térfogatát 50-200 szorosára növelni képes nátrium-poliakrilátból készíthetünk műhavat.

 

Ki hitte volna, hogy néha a gyertyák is felkapják a vizet? Márpedig a zárt légtérben égő, majd az oxigénhiány miatt kialvó gyertya által létrehozott légnyomáskülönbség pont ezt teszi. Erről meggyőződhettünk a kísérletben használt színezett folyadékszint búra alatti megemelkedését látva. Az ilyenkor keletkező felületi feszültség mértékéről az előadásban látott videó-betétek nyújtottak látványos bizonyítékot.

3

A karácsonyi hangulathoz elengedhetetlenek a kellemes illatok és ízek 

Csavdári Alexandra előadásából megtudhattuk, hogy a természetben a vanília több mint 170 vegyületet tartalmaz, és hogy az általunk kedvelt illatot és ízt a benne levő vanillin vegyület adja, mely egy aromás aldehid. Illúzió romboló lehet az a tény, hogy napjainkban lingninből, tehát a papíripar hulladékaiból kiindulva ipari technológiákat használva állítják elő az évi több ezer tonna vanillint.

4

Tudjuk jól, hogy nincs Mikulás és nincs karácsony csokoládé nélkül. Utóbbihoz pedig kakaóvaj szükséges. A bemutatóból kiderült, hogy a termodinamikailag több állapottal rendelkező kakaóvajnak az úgynevezett V. állapot a legstabilabb, mely kevésbé szalonképes kinézetű, mint az iparban a többszöri felhevítés, majd lehűtés során elért, instabilabb, de fényesebb felülettel rendelkező VI. állapot. Ezzel magyarázható a házilag készített csokoládé keményebb és kevésbé szemet gyönyörködtető a matt felülete, ellenben a bolti csokinál egészségesebb és finomabb íze kárpótolja eme „hiányosságait”.

   5

Édes élet…

A karácsonyi kémia témakörben tartott előadás, szinte kötelezően kísérleti célpontjának kell tekintse az édességek vizsgálatát. A méz, a narancs, a fehér és a barna kristálycukor, valamint a fruktózzal végeztek  kísérleteket. Víz és a szalicilsavat, illetve rézionokat tartalmazó Benedict-oldat használatával, hőkezelés alatt kimutatható volt, hogy bár egyformán édesnek érezzük a fenti anyagokat, tartalmukban igencsak különbözőek. A fruktóz, glukóz, szukróz tartalmuk függvényében színesedő kicsapodások igazolták, hogy a fehér cukor kivételével a többi édes ízű anyag sok redukáló zaharidot tartalmaz.

6

 

A Coca Cola, Fanta, Spirte, Cappy, Hell-energiaital stb. ily módon történő összehasonlítása után nem nehéz belátni, hogy ami finom, az nem biztos, hogy egészséges is.
Fogyassz sok C-vitamint, és megóvod magad a téli meghűlések kellemetlen következményeitől! - hangzik az ilyenkor időszerű tanács. De miként lehet felmérni, hogy mely termékben, gyümölcsben van több C-vitamin? A C-vitamin tartalmat kálium-permangátos oldattal tudjuk egyszerűen kimutatni. Kísérletezésünk végén meg fogunk lepődni, hogy mennyire kevés C-vitamint tartalmaznak ezek a narancshoz és a citromhoz jó esetben csak a színűkkel és ízűkben hasonlóságot mutató italok.

Az előadás végén egyértelműbbé vált, hogy a kémia nem csak nehezen érthető, zárt laboratóriumi ajtók mögött, vagy titkos ipari környezetben zajló valami, hanem igenis emberközeli, bizonyos mélységekig akár házi körülmények közt is alkalmazható, szórakoztató, látványos és lényegi kérdésekre könnyen válaszolni képes tudomány.

 

Itt az alkalom, hogy karácsony kapcsán, a szerény kémia ismereteinket is felhasználva, merjünk kísérletezni. Alakítsuk oly módon az adventi időszakot, hogy pihenten és jókedvűen örülhessünk az ily módon egyedibbé, hangulatosabbá tett Karácsonynak.

l

7

Kellemes karácsonyi ünnepeket, és boldog új évet!

 

***
A FIRKA-műhely sorozatok 4. előadásának társszervezői a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet Kémia és Vegyészmérnöki Szakkollégiumai voltak. Ezúttal is köszönjük Dr. Gál Emesének, Ambrus Emőkének és Dr. Brém Balázsnak a bemutatott kísérletek során nyújtott segítséget.