Gyászhír - Biró Tibor (1940. május 18.– 2024. október 12.)

 


Biró Tibor
1940–2024
 

Biró Tibor Bukarestben született 1940. május 18-án, 1946-tól Marosvásárhelyen élt. A középiskolát a Bolyai Farkas Líceumban végezte. Sikeresen felvételizett a temesvári Műszaki Egyetem elektrotechnika és a kolozsvári Babeș-Bolyai Egyetem matematika-fizika szakára. Az utóbbit választotta. Már egyetemi hallgató korában észrevetette magát azzal, hogy a Schrödinger-egyenletre egy addig ismeretlen megoldást adott. Tanári pályafutásának 42 éve alatt tanított fizikát Nagyernyében, Marosszentgyörgyön majd Marosvásárhelyen , a 3. sz. Ipari Líceumban, a Papiu Ilarian Líceumban, majd a Bolyai Farkas Elméleti Líceumban. Mindenütt egyforma odaadással és alázattal követte célját, a fizika megkedveltetését. Kísérletezésre alapította a fizikával való elsődleges ismerkedést. Minden iskolában, ahol tanított nagyon jól felszerelte a laboratóriumot, azokat saját készítésű, találmány értékű eszközökkel gazdagította. 

Sokszor hangoztatta, hogy minőségi fizika tudás feladatmegoldás nélkül nincs.

A tanárok, valamint a tanulók számára újszerű, furfangos feladatokat szerkesztett. Sok-sok feladatát és cikkét közölte a legrangosabb magyar szaklap, a Fizikai Szemle, a tehetséges diákok számára szerkesztett, Kolozsváron megjelenő FIRKA (fizika-kémia-informatika szaklap). Ez utóbbinak 25 éven keresztül állandó szerkesztője volt, abban kb.80 anyagot közölt.

A tehetséggondozás olyan módszereit gyakorolta, amelyek a maguk idejében mindig újszerűek, eredményesek voltak, a diákok egyéni kísérletezését segítették. 

Irányítása alatt a legtehetségesebb diákok fáradságot nem ismerve készültek rangos versenyekre, ahol kiemelkedő eredményeket értek el. Két diákja nyert első díjat az Ifjú Kutatók Nemzetközi Konferenciáján, egy diákja harmadik díjat az Eötvös-versenyen, több diákja dobogós helyezett volt a romániai fizika tantárgyversenyen. Tanítványaiban mély nyomot hagyott a közös munka.

Horváth Emőke Ágnes (az Amerikai Kutatási alap Career-díjasa): „A tanár úr megtanított megfelelően kérdezni, az eredményeket hatásosan bemutatni, tudományos munkát írni és azt publikálni, valamint nem utolsó sorban nemzeti majd pedig nemzetközi versenyeket úgy megnyerni mintha ez lett volna a világ legtermészetesebb dolga “

Szente Bálint (Engineering Manager Bitdefender csoportvezetője): „Az egyszerű mechanikai kísérletektől, a termodinamikán át a radioaktivitásig, a lézerektől a kvantumfizikáig mindent bejártunk. Még relativisztikus fizikából is végeztünk kísérleteket gondolati síkon. Az elméleti fizika órák mellett a tanár úr bevezetett nekünk heti egy labor órát is. Kiemelném itt a rendre és a szakszerűségre való nevelést. Ezek az órák tanítottak meg arra, hogy mit jelent a kutatói munka és ennek dokumentálása. Továbbá megértette velünk, hogy mennyire fontos a precíz és következetes mérés, a kísérletek feljegyzése és megismétlése”.

Ezeknek a diákoknak a közös munka a későbbi hivatásukat is meghatározta, neves egyetemi tanárok, kutatók, informatikusok lettek, akik hazai intézményekben vagy rangos külföldi szellemi központokban dolgoznak. 

Miközben megmutatta nekünk a világ működésének varázslatos és egyben logikus összefüggéseit, felvértezett minket az egyszerűség, a becsület, a tisztességes munka erényeivel.” – mondja róla egykori tanítványa. Egész pályája során módszertani körökön, konferenciákon rengeteg, a módszertani könyvekben nem szereplő kísérletet mutatott be kollégáinak. A Marosvásárhelyen tanító fizikatanárok közül máig is sokan tartják mesterüknek.

Az utolsó 23 esztendőben a Sapientia EMTE fizika laboratóriumainak az építése jelentette élete fő célját.

Kezdődött ez akkor, amikor a 2000-es évek legelején egykori nagyon tehetséges tanítványával, Ajtay Lőrinccel együtt megbízást kapott egy mikrohullámú labor felépítésére. Később, Lőrinc korai halála után Tibor maradt, aki újabb és újabb kísérleteket gondolt ki és hozott létre mindaddig, amíg kiépült egy modern, és nagyon hasznos egyetemi fizika laboratórium Többek között ez az általa is elvégzett munka alapozta meg azt a szakmai biztonságot, ami segített átvészelni az egyetem 2008-2010 válságos időszakát. Akkor, amikor majdnem megszűnt az egyetem támogatása.

Emlékét tisztelettel és szeretettel őrzi számos kollégája, tanítványa.