XXVI. Bányászati, Kohászati és Földtani Konferencia
BKF2025: A geotechnika, az infrastrukturális fejlesztés alapja.
2025. április 3-6.
Ebben az évben az EMT Bányászati, Kohászati és Földtani Szakosztálya Segesváron, a Mircea Eliade Főgimnáziumban szervezte meg a XXVI. Bányászati, Kohászati és Földtani Konferenciát (BKF), április 3-6. között.
A konferencia első napján, csütörtökön városnézésre hívtuk a konferencia résztvevőit Molnár Annamária történelem szakos tanárnő vezetésével, ahol megtekintettük Segesvár óvárosának nevezetességeit.

A tudományos ülést megelőző napon, azaz április 4-én, pénteken, megszervezésre került a földtani szakmai kirándulás, amelyen 50-en vettünk részt. Kirándulásunk útvonala igencsak változatos volt, mely nemcsak kőzettanilag, hanem történelmileg is igen gazdag régiója Erdélynek.
Történelmi tájegység besorolás szerint Királyföldről, a Nagy-Küküllő jobb partján fekvő Segesvárról (r: Sighișoara, n: Schäßburg) indultunk. Áthaladtunk a fehéregyházi síkságon, a segesvári csata (1849. július 31.) helyszínén, majd a Homoródi-dombság miocén üledékképződési fázisaival ismerkedtünk Székelyföld és Szászföld peremvidékén. Kőhalomra megérkezve szembesültünk a miocén bazaltos andezit feltárással, megtekintettük a ráépített várat, majd tovább haladva a Kis- és Nagy-Homoród összefolyásánál megfigyeltük a homoródi iszapvulkánokat. A Persány-hegység központi részén a pleisztocén alkálibazalt-vulkánosságot ugyan egy korábbi (2016) kirándulás alkalmával érintettük, de akkor csak az Olt túloldalán lévő alsorákosi feltárásokat tekintettünk meg. Így próbálva elkerülni az ismétléseket ez alkalommal az Olthévíz-Oltbogát környéki lávafolyásokat és salakkúpokat kerestük fel, majd délnyugatra folytattuk utunkat és egy középső triász mészkő feltárást tekintettünk meg Kucsuláta határában.

A visszaúton Kőhalomnál nyugatra fordultunk, a Kosd-patak völgyében a Hortobágy dombság irányába és meglátogattuk Szászfehéregyházán az erdélyi szász építészet egyik jellegzetes 15. századi gótikus erődített templomát. Szászbuda érintésével E60-as európai útra érkeztünk vissza ahonnan tovább haladtunk kiindulási pontunkra, Segesvárra.
Szombaton a tudományos ülésszakra került sor, amelynek a Mircea Eliade Főgimnázium adott otthont. A megnyitón Kovács Alpár a konferencia elnöke, Szombatfalvy Anna az OMBKE elnöke és Tóth Tivadar a segesvári Gaudeamus Alapítvány elnöke köszöntötte a résztvevőket.

A konferencián összesen 22 szakmai előadás került bemutatásra. Ezek közül három előadás a plenáris ülésszakon hangzott el, amelyek közül egy bányászati, egy kohászati és egy földtani tematikájú volt. A bányászati témájú plenáris előadást Fegyverneki György, az OMBKE alelnöke tartotta ,,A Magyarországi Kohászat és Bányászat aktuális állapota és jövőbeni kilátásai,, címmel. A második kohászati plenáris előadást ,,Diósgyőr-Vasgyár halványuló kohász emléke,, címmel Holló Csaba a B-A-Z Vármegyei Mérnöki Kamara aktív tagja tartotta. A földtan témájú plenáris előadás címe ,,Néhány gondolat a geológus és az építő mérnök közötti párbeszédről,, az előadó pedig Vásárhelyi Balázs a BME Geotechnika és Mérnökgeológia Tanszék docense volt.

A plenáris ülést, az egy órás panelbeszélgetést/kerekasztal megbeszélés követte melynek témája: A geotechnika, az infrastrukturális fejlesztés alapja volt. A panelbeszélgetésen a következő felkért egyetemi és ipari szakemberek vettek részt: Vásárhelyi Balázs Egyetemi docens (BME), András Eduárd geológus (Geo Search), Kulcsár Zsolt geológus (LKAB), Deák Ferenc geológus (SeklerGeo), Unger Zoltán (ELTE), a moderátor: Kovács Alpár, a konferencia elnöke volt.

Ebéd után kezdődtek a szekció előadások, melyek párhuzamosan két teremben zajlottak. A 22 kutatási (15 előadás és 7 poszter) munka a következő szekciókban kerültek bemutatásra: Alkalmazott- és Vízföldtan szekció, Ásványtan és Ércteleptan szekció, Energiahordozók szekció.
A szekció-előadásokat az EMT Földtani Szakosztályának tisztújítása zárta, a következő négy évben a Földtani Szakosztály elnöke Kovács Alpár, a szakosztály titkárok: Kövecsi Szabolcs-Attila és Bartha István Róbert lesznek. Szeretettel gratulálunk és köszönjük, hogy vállaltak e feladatokat, reméljük, hogy közös munkával továbbra is ápolni és építeni tudjuk az EMT Földtani Szakosztályának munkáját.
A délutáni szekció-előadásokat egy igencsak meghitt, baráti hangulatú, nótás díszvacsora zárta Kneifel Ferenc (szintetizátor) és Nagy Levente (gitár) kíséretében.
A XXVI. Bányászati, Kohászati és Földtani Konferencia az előző évekhez hasonlóan sikeresen volt, így bízunk benne, hogy folytatva a hagyományt, a jövőben meg tudjuk szervezni a BKF 2026-t.
Kovács Alpár
EMT Földtani Szakosztály elnök, a BKF 2025 elnöke
Tóth Ildikó
Programszervező