Az EMT Erdészeti Szakosztálya 2024. október 17-20. között Parajdon szervezte meg a XXIII. Erdészeti Szakkonferenciát az Országos Erdészeti Egyesület Erdélyi Helyi Csoportjával, valamint a Parajdi Magánerdészettel közösen. Az idei rendezvény házigazdája a Parajdi Magánerdészet volt.
A konferencia témája: Az erdőgazdálkodás és a természetvédelem kihívásai napjainkban a Kárpát-medencében.
A konferencia lehetőséget teremtett a Kárpát-medencei magyar szakemberek tudományos eredményeinek a bemutatására, az erdőgazdálkodással kapcsolatos elképzeléseik bemutatására és ismertetésére, ismerkedésre, és nem utolsó sorban a kapcsolatteremtésre. A konferencián 188 szakember vett részt, Romániából. Magyarországról, Szlovákiából és Ukrajnából.
1990-ben megalakult Erdélyben egy civil szervezet, oly módon, mint ahogy Bolyai megalkotta a nem Euklideszi geometriát, a “Semmiből egy más, új világot teremtettem” - így írta apjának az Appendix megjelenésekor. Így alakultunk meg mi, az EMT, a mérnökök és a reál értelmiségiek tudományos szervezete. Azóta majdnem 35 év telt el, szervezetünk szakosztályokban és területi szervezetekben működik. Az legutoljára megalakult szakmai csoportunk a 2001-ben létrejött Erdészeti Szakosztály. Mint ahogy a futóversenyeken szokott lenni, jó finissel az élre lehet kerülni, így az Erdészeti Szakosztály az egyik legdinamikusabban működő szakosztálya lett szervezetünknek. A 23-ik Erdészeti Szakkonferencia a szakosztályi tevékenység megkoronázása.
A három napos rendezvényre számos erdészeti szakember érkezett, a szervezők és a helybéli résztvevők örömére. Pénteken a régi ismerősök, jó barátok újra találkozhattak és megbeszélhették az elmúlt év/évek eseményeit egy csodálatosan megtervezett, mesés környezetben kivitelezett gyalogos, illetve buszos kiránduláson. Ki-ki maga belátása szerint választhatta ki a számára leginkább megfelelő kirándulást.
A résztvevők többsége, csaknem száz erdész szakember a gyalogtúra programot választotta, amelyet a természet egész napos gyönyörű idővel hálált meg. A kirándulók Atyha központjáig autóbusszal mentek, ott kávéval és üdítővel várták a szervezők, hogy erőt merítsenek az előttük álló több mint tizenöt kilométerhez. Felkapaszkodva a Sóvidék fölé magasodó gerincre, kitárult a résztvevők előtt az őszi színeket épp csak felvillantó dombos táj. A fiastetői kilátóponthoz érve Derzsi Zoltán erdészetvezető bemutatta a távolban kirajzolódó hegyvonulatokat. A tiszta időben jól látszott a Bucsecs-hegység, a Királykő, a Fogarasi-havasok jellegzetes csipkézett vonulata, keleten a Nagy-Mező-havas, és észak-nyugat felé tekintve még a Radnai-havasokból is látni lehetett egy darabkát. A túrázók tájékoztatást kaptak a közeli falvakat övező, a Parajdi Magánerdészet által kezelt erdőkről, melyekben uralkodó fajok a bükk és a tölgy. Az erdészek büszkén tekintenek az egykor mesterségesen létesített vörösfenyő-állomány melletti legelőn megtelepedett természetes vörösfenyő újulatra is. A szakmai kitérő után elfogyasztották a tízóraira csomagolt szendvicseket, majd tovább folytatták útjukat a Mária-út zarándokvonalát követve, megtekintették a Küsmöd-követ, majd felmentek a Siklód-tetőre is. Lefele, a Harom-tetőn hosszabb pihenőt tartottak, ugyanis a szervezők finom babgulyással várták, az étvágycsináló, az üdítő és a sör sem hiányzott. A babgulyás elfogyasztása után, a Harom-patak völgyén kellemes gyaloglás után érkezett vissza a csapat Parajdra.
A buszos kirándulás útvonala kb. 60 fő részvételével, Dósa Levente erdész, idegenvezető kíséretében a következő volt: Parajd – Erdőszentgyörgy (Rhédey-kastély, református templom) – Bonyha (Bethlen-kastély) – Vámosgálfalva (ebéd, Dániel udvarház) – Parajd. Mindkét program a résztvevők megelégedésére nagyon jól sikerült.
A péntek esti ünnepi vacsora fényét emelte a Tücsökraj népi zenekar, akik számos nótával örvendeztették meg a jelenlevőket, majd az est további részében az Imre Trió zenekar biztosította a talpalávalót a táncolni vágyók kedvére.
A szombati nap a tudományról szólt, előadások sorozata hangzott el, melyek a szakma egyes szegmenseit, problémáit, hiányosságait, lehetőségeit boncolgatták. Ezen alkalommal, több nemzetközi elismert szakember előadását hallgatták meg az érdeklődők.
A konferencia szombat reggeli megnyitóján az Erdészeti Szakosztály tagjain kívül köszöntötte az egybegyűlteket: Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke; Tánczos Barna, szenátor; Ladányi László Zsolt képviselő; Nyágrus László, Parajd község polgármestere; Csókáné Dr. Szabados Ildikó, az Agrárminisztérium főtanácsadója; Derzsi Zoltán, a Parajdi Magánerdészet vezetője; dr. Köllő Gábor, az EMT elnöke; dr. Náhlik András, a Sapientia EMTE, Sepsiszentgyörgyi Karának dékánja.
A konferencia megnyitója alkalmából Néma Judit-Eszter, magyar szakos tanárnő felkészített hat diákot, akik vállalták, hogy megtanulják és előadják a településhez is szorosan kötődő, Áprily Lajos költőnk Pele-ütő Dénkó című terjedelmes versét. Szívből köszönjük az önzetlen és áldozatos munkájukat, amellyel emelték a rendezvény színvonalát. A köszöntőbeszédek és a rövid kultúrműsor után kezdetét vette a tudományos előadások bemutatása, változatos és érdekes témakörökkel.
A konferencia előadói: Csóka Péter, erdőmérnök, nemzetközi erdészeti szakértő, nyugdíjas; Demeter László, Hargita Megyei Természetvédelmi Ügynökség igazgatója; Paulin Márton, Soproni Egyetem, ERTI, Mátrafüredi állomás; dr. Benke József erdőmérnök, a zetelaki Vadász Társulat igazgatója; Frank Tamás, erdőmérnök, Ökológiai Kutató Központ; Vácrátót, Ágij László, erdőmérnök, OEE, Kárpátaljai Helyi Csoport elnöke; Hegyi Barna, Békás-szoros –Nagyhagymás Nemzeti Park igazgatója; Bakay László, erdőmérnök, OEE Felvidéki helyi csoport elnöke; dr. Náhlik András, Sapientia EMTE, Sepsiszentgyörgyi Kar dékánja; dr. Csóka György, Soproni Egyetem ERTI, Mátrafüredi állomás vezetője; Porzsolt Levente, erdőmérnök, Gidófalva község polgármestere, Zágoni Magánerdészet; dr. Melles Előd, erdőmérnök, Gyergyószentmiklósi Erdőrendészeti Hivatal.
Végkövetkeztetésül nyugodtan elmondhatjuk, hogy az Erdészeti Szakosztály újra egy nagyon jó, színvonalas, és kellemes konferenciát szervezett mindenki megelégedésére. Szeretném megjegyezni, hogy az erdészeti konferenciának mindig egyedi hangulata van, amely megkülönbözteti a többi rendezvényünktől, ezt jutalmazzák azzal, hogy minden évben nagy számban vannak jelen az erdészek belföldről és külföldről egyaránt.
A szervezőknek külön köszönet és elismerés a szervezésért, és azt kívánom, hogy a jövőben is hasonló erdészeti konferenciákat szervezzenek.
Dr. Köllő Gábor
EMT elnök