Idén, október 20-21-én a Zágoni Magánerdészet vendégei voltunk. A rendezvény ezúttal Az erdőgazdálkodás szabályozásai a Kárpát-medencében, valamint az EU-s irányelvek témakört ölelte fel.
Az időben érkezők már 19-én, csütörtökön este feleleveníthették az elmúlt idők kiváló rendezvényeit, Kommandón, a Kommandó-Camp minden igényt kielégítő létesítményében, mely a szállás, a vacsorák, a reggelik, és a szombati ebéd mellett magának a konferenciának is otthont adott.
Péntekre a szervezők szokás szerint két programot állítottak össze.
A gyalogtúrát választó több mint 70 résztvevő Porzsolt Levente erdészetvezető irányításával elindult a Zágoni Magánerdészet által kezelt területen. Legelők és erdők között haladt az út. Vezetőnk időnként pihenőt vezényelt és bemutatta a látnivalókat. Tájékoztatott a világtól távol eső település fejlődéséről, a környező erdőállomány fajösszetételéről, az erdős legelők jelenlegi helyzetéről, a tájegységre jellemző erdőgazdálkodási nehézségekről, valamint a szakszemélyzet mindennapi tevékenységéről. Útközben meg is tekinthettük a gondosan végzett tisztítóvágásokat. Körtúránk célpontja a Ménesbérci legelő volt, ahonnan a legszebb kilátásban gyönyörködhettünk erdész kollégáinkkal. Házigazdánk felsorolta az innen látható hegycsúcsokat, völgyeket. A tetőn terített asztalok várták az éhes résztvevőket, a helyi erdészek által készített szarvas- és báránytokány, valamint finom túróspuliszka gondoskodott az energiapótlásról. Így a visszaúton is jó ütemben haladtunk a Vadászpatak felé, ezúttal idősebb erdőállományok között. A tartalmas kirándulásunkra a koronát az október végén szokatlanul meleg, napos időjárás tette fel, az aranyló őszi színek minduntalan előragyogtak a fenyvesek közül, így kitűnő hangulatban érkeztünk vissza telephelyünkre.
Az autóbuszos kirándulás a következő útvonalon volt megszervezve: Kommandó–Kovászna–Rétyi Nyír–Bikfalva–Keresztvár–Bodzavám–Bodzaforduló–Nagypatak–Kovászna–Kommandó. Az autóbuszos kirándulás hossza 150 km volt. A kiránduláson több mint 70 résztvevő volt. A kirándulás idegenvezetője József Álmos nyugalmazott matematika tanár, helytörténész volt, akitől szakszerű tájékoztatást kaptunk a vidékről és a helységekről, amelyeken végig haladtunk. Az első megállónk a Rétyi Nyírben volt, ahol a Kovászna megyei természetvédelmi ügynökség, ANAMP munkatársai vártak. Szőcs Zoltán erdőmérnök, az ügynökség igazgatója bemutatta a Rétyi Nyír természetvédelmi területet, megemlítvén azokat a növény és állatfajokat, amelyek itt találhatóak, és amiért védetté lett nyilvánítva. Szőcs Zoltán igazgató beszélt a rájuk háruló feladatokról, valamint a nehézségekről, amivel szembesülnek. A következő úti célunk Bikfalva volt. József Álmos tanár úr tájékoztatása szerint a faluban számos 18-19. századi udvarház található. A falu udvarházairól, a kultúrházban meg is tekintettünk egy képkiállítást. Az udvarházak magántulajdonba vannak, legtöbbjük fel van újítva. Keresztváron áthaladva a Bodzavámon található Bölények völgyébe értünk. 2008-ban itt hozták létre a Bölény rezervátumot, a rezervátumban 14 darab bölény található. A bölények mellett vannak őzek, gímszarvasok, muflonok és rénszarvasok is. A rezervátum meglátogatása után megebédeltünk a Buzoiel Panzió éttermében. Ebéd után utunk az Üvöltő vízeséshez vezetett, amely a Malom patak völgyében található. Az Üvöltő vízesés egy mésztufa képződmény, érdekes természeti jelenség. A vízesés megtekintése után Bodzaforduló város és Nagypatakon keresztül, utunk Kovászna fürdőváros központjába vezetett. Itt található a Pokolsár meleg iszapvulkán, melynek a vasas, káliumos és lítiumos vízét a forrásból feltörő szén-dioxid és kén-dioxid tartja mozgásban. Pokolsár alkáli-sós, savanyúvíz, melynek hőmérséklete 15,5 Celsius-fok. Kovászna fürdőváros központjából utunk Vajnafalván és a Tündérvölgyön keresztül Kommandóra vezetett, a szállások és vacsora színhelyére.
Vacsora után igazi fergeteges mulatság vette kezdetét, a zenét és táncot csak a hatalmas tábortűz idejére szakították meg. A szikraesőben gyönyörködve elénekeltük himnuszainkat, majd erdésznótákat és népdalokat is énekelt a társaság. De még a tűz összeomlása után is éjszakába nyúlt a mulatság, baráti beszélgetés, nótázgatás, emlékek felidézése.
Szombaton a szakkonferencia került megrendezésre. A hagyományoknak megfelelően az előző napi vidám társaság újjászületve, komolyan, ünnepi öltözetben jelent meg az előadásokon. Üdvözlőbeszédet mondott Szakács Sándor, az EMT Erdészeti Szakosztályának elnöke, Porzsolt Levente, a Zágoni Magánerdészet vezetője, Para Zoltán, az EMT Sepsiszentgyörgyi Fiókszervezetének alelnöke és a konferencia házigazdája, Elmer Tamás, az OEE Főtitkára, valamint Kocsis Béla, Kommandó község polgármestere. Ezután rövid bemutatóval lepték meg a hallgatóságot: Kádár Tibor-Sándor, az Országos Erdészeti Egyesület Erdélyi Helyi Csoportjának nemrégen választott elnöke, Szakács Sándor EMT Erdészeti Szakosztály elnökünk tevékenységét méltatta, abból az alkalomból, hogy az egyesület Bedő Albert emlékéremmel tüntette ki, és megkapta a Magyar Arany Érdemkereszt állami kitüntetést is.
A megnyitó után az előadások következtek. A konferenciát Dr. Csóka György, az Erdészeti Tudományos Intézet munkatársa vezette le. Dr. Csóka Péter nemzetközi erdészeti szakértő a szöuli Erdészeti Világkongresszusról értekezett, a világ erdeiről tartott előadást, Bogdan Popa a Brassói Egyetemről, az új Erdészeti Törvénykönyvben szereplő újdonságokról beszélt. Dr. Szabados Ildikó, agrárminisztériumi főtanácsadó „Napjaink magyar erdészetpolitikája az EU-s kötelezettségek figyelembevételével” címmel tartott előadást. A Zágoni Magánerdészet vezetőjének, Porzsolt Leventének előadása címe: „Erdőtörvény az erdész, a tulajdonos, a civil egyesületek és a hatóság szemszögéből Romániában”. „A magán-erdőgazdálkodás feladatai és kötelességei Magyarországon” témáról beszélt Mocz András, a Magánerdő gazdálkodók Országos Szövetségének elnöke. Rancz Sándor, a Veresvízi Közbirtokossági Egyesület elnöke felhívta a figyelmet az EU-s korlátozások magán erdőtulajdonokra gyakorolt hatására. Végül, Szabó Lajos a „Muzsikál az erdő” Alapítvány elnöke, a népszerű rendezvény 20 éves fennállásáról és céljairól tartott bemutatót.
Az előadások végén a hozzászólások következtek. Több hozzászóló méltatta a rendezvény hasznosságát és színvonalát, ami remélhetőleg lelkesítőleg fog hatni a jövő évi szakkonferencia házigazdai tisztét elvállaló Parajdi Magánerdészet csapatára.
Találkozunk jövőre, Parajdon!
Szakács Sándor,
Erdészeti Szakosztály elnök
Orbók Ilona,
titkár