XXV. Földmérő Találkozó

XXV. Földmérő Találkozó 
Csíksomlyó, 2024. szeptember 19–22.

– beszámoló –

Az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság Földmérő Szakosztálya 2024. szeptember 19-22. között Csíksomlyón, a Jakab Antal Házban szervezte meg a XXV. Földmérő Találkozót.

A XXV. Földmérő Találkozó teret nyújtott a résztvevők kutatási eredményeinek bemutatása mellett a találkozásra, ismerkedésre, az ismeretek átadására, kapcsolatteremtésre, kirándulásra és nem utolsó sorban a szórakozásra.

A konferencián 107 (45 külföldi és 62 hazai) szakember vett részt. A résztvevők csütörtökön érkeztek a konferencia helyszínére.

A konferencia tudományos ülésszaka pénteken Dr. Rákossy Botond-József, az EMT Földmérő Szakosztály és a Földmérő Találkozó új elnökének megnyitójával kezdődött. Az elnök úr elsősorban megköszönte, Dr. Ferencz József tiszteletbeli elnök úrnak, a szakosztály alapító elnökének az eddigi 33 éves áldozatos munkáját és a bizalmát, hogy őt választotta a Földmérő Szakosztály és a Találkozó további elnökének. 

A konferencia résztvevőit köszöntötte Petres Sándor Hargita megye prefektusa; Dr. Köllő Gábor, az EMT elnöke; Dr. Rózsa Szabolcs a Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaság elnöke, Dr. Siki Zoltán, gita Műszaki Térinformatika Egyesület elnökségi tagja és Varga Felicián, a Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft. igazgatója. Ezután következett a Márton Gyárfás Emlékplakett átadása melyet idén Rácz Kálmán karcagi földmérő, több évtizedes, kitartó, közösségépítő szakmai tevékenységéért vett át.

A megnyitó ünnepség után a konferencia tudományos programjaként következtek a szakmai előadások, a XXV. Földmérő Találkozón 20 szakmai előadás, tudományos eredmény került bemutatásra.

Az érdekes és magas színvonalú előadások a földmérés széles palettáját érintették. A kataszter, kartográfia, GNSS pontmeghatározás ezúttal sem hiányzott az előadásokból. Aktuálisnak bizonyultak a mesterséges intelligenciát vizsgáló és a smart city - okos város koncepciót boncolgató előadások. Újdonságnak számított a média-földmérés kapcsolat elemzése és egy földmérő cég gazdasági átvilágítása is. Az érdeklődők megismerhették a Satlab és a Hi-Target legújabb GNSS vevőit, de nem csak az előadásból, hanem közvetlenül is, az élő műszerbemutatón.

A földmérés, a kataszter szinte mindenkit érint Erdélyben, Székelyföldön. Ezért érthető az is, hogy a Marosvásárhelyi Rádió élő adásban tájékoztatta a hallgatóit az eseményről, a román közszolgálati televízió Marosvásárhelyi Stúdiója pedig rövid összefoglalót állított össze a Földmérő Találkozóról, mely meghallgatható a következő linken: https://www.marosvasarhelyiradio.ro/musorok/xxv-ik-foldmero-talalkozo/

Az előadások után a szórakozásé lett a főszerep, egy nagyon tartalmas és szórakoztató díszvacsorán vehettünk részt, ahol helyet kapott a kultúra és természetesen a szórakozás is.

Szombaton, szeptember 21-én elindultunk kirándulásunkra, melynek útvonala a következő volt: Csíksomlyó – Nyerges-tető – Kézdivásárhely – Bálványosvár (ebéd) – Csiszárfürdő – Szent Anna-tó – Mohos tőzegláp – Tusnádfürdő – Csíksomlyó.

Első megállónk a Nyerges-tető, amely egy 878 méter magas hágó Hargita megyében, átjáró a Kászoni- és a Csíki-medence között. A Nyerges-tető a székely helytállás helyszíne, hiszen az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik utolsó székelyföldi ütközetének színhelye, mára az itt élők önvédelmi harcának kiemelkedő szimbólumává vált. 1849. augusztus elején a Gál Sándor tábornok alatt harcoló Tuzson János honvédőrnagy vezetésével néhány száz magyar honvéd életét adta, hogy megvédje a szorost, vele együtt pedig a haza becsületét a Moldvából beözönlő orosz csapatokkal szemben.

Ezen helyszínen koszorú elhelyezéssel tisztelegtünk az itt elhunyt hősök előtt. 

Ezután folytatunk utunkat Kézdivásárhelyre, ahol a város legnagyobb különlegessége, hogy a főteret, az egykori piacteret övező házak kapui mind egy-egy utcának a végei, amelyet udvartérnek neveztek el. Összesen 72 udvartér található ma a városban. Kézdivásárhelyt nevezik a céhek, a vargák és az udvarterek városának is, Orbán Balázs pedig Háromszék Párizsának hívta a kisvárost. Megtekintettük Gábor Áron szobrát, az idegenvezetőnktől hallhattuk, hogy szobrot 1942-ben nagyvarjasi Oláh Sándor készítette a nagyváradi Magyar Királyi Gábor Áron Honvéd Tüzérségi Hadapródiskola udvarára. A román megszállók a háború után eltávolították, sokáig a múzeumban őrizték, majd 1971. szeptember 8-án, Kézdivásárhely főterén állították fel, ahol mindmáig látható.

Kézdivásárhely után Bálványosfürdő volt a következő úticélunk, ahol a finom ebéd elfogyasztását egy kiadós séta követte a Csiszárfürdőig, ahol megismerkedtünk a gyógymedencékkel és azoknak a gyógyászatban használatos erejével. 

Bálványosvár után a Mohos tőzegláp és a Szent Anna-tó helyszínére siettünk. Talán ezek a helyszínek voltak kirándulásunk csúcspontjai, hiszen a Mohos tőzegláp és a Szent Anna-tó európai szinten is természeti ritkaságnak számítanak. Kialakulásuknak történetével és legendáikkal minden kirándulót lenyűgöztek. A kísérőnktől rengeteg mindent megtudtunk a Mohos tőzegláp formálódásáról, melynek tavai eltűnőfélben vannak és a növényzet alakulása is évtizedről-évtizedre változik

Kirándulásunk végezetével megfáradva, de új élményekkel gazdagodva tértünk vissza a Jakab Antal Házba, ahol kezdetét vette a grill-party egy rövid borkóstoló kíséretében. 

Végezetül elmondhatjuk, hogy egy sikeres földmérő rendezvényen vettünk részt, ahol helyet kapott a szakmai eszmecsere, baráti társalgások, kultúra és a szórakozás.

Mindenkit szeretettel és barátsággal visszavárunk 2025-ben a XXVI. Földmérő Találkozóra.

 

 

 

 

Dr. Rákossy Botond-József
a Földmérő Találkozó és Szakosztály elnöke

 

Tóth Ildikó
Programszervező