Székelyudvarhelyen, székely kisiparoscsalád harmadik gyermekeként született 1944. február 1-én. 2011. augusztus 10-én visszakapta magyar állampolgárságát. Édesapja elesett a fronton, édesanyja hadiözvegyként nehéz körülmények közt nevelte három kisgyerekét. Elemi és középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, 1962-ben érettségizett a mostani Tamási Áron Gimnáziumban.
Ferencz József érettségi után került kapcsolatba a földméréssel. 1962 és 1966 között a Nagyszebeni Katonai Főiskolán a földmérő szakot végezte, majd már egyetemi szinten a Bukaresti Műszaki Katonai Akadémián elvégezte a geodézia szakot. 1969-ben Bukarestbe helyezték a Katonai Térképészeti Igazgatósághoz, ahol különböző mérnöki beosztások után 1974-1988 között tudományos főkutatóként dolgozott. Második diplomát is szerzett a Bukaresti Gazdaságtudományi Akadémia Gazdaság-kibernetika szakán 1982-ben. Ismereteit nyolc továbbképzésen tökéletesítette az informatikai rendszerek tervezése és megvalósítása, valamint automatizált adatgyűjtés és adatfeldolgozás terén. A felsőgeodézia, kartográfia és fotogrammetria terén végzett kutatási munkáinak eredményeit 10 kutatási jelentés tartalmazza. Kutatási eredményei közül nyolcat szakmai újításként regisztráltak, és a gyakorlatban konkrétan alkalmaztak. Ebben az időszakban a katonai földmérők különböző továbbképzési fórumain 10 előadást tartott, a Katonai Akadémián egy államvizsga dolgozatot vezetett, romániai szakmai konferenciákon 11 előadásban mutatta be kutatási eredményeit. Az évenkénti szolgálati minősítése mindig „Nagyon jó” volt.
1988. szeptemberben tartalékállományba helyezték. Rövid kényszerszünet után 1990. év tavaszáig a bukaresti Geodéziai Fotogrammetriai Kartográfiai és Területrendezési Intézetben tudományos főkutatóként dolgozott. 1990. márciusban családjával együtt Bukarestből Sepsiszentgyörgyre költözött, ahol a Kovászna Megyei Tervezőintézet földmérő csoportjának vezetője lett. Tevékenységének tárgya megváltozott. A tudományos kutatást felváltotta a több évtizedes kutató munka során felhalmozott ismeretek gyakorlati alkalmazása: technológiát valósított meg a „Nagyméretarányú térképezés kisszámítógéppel támogatott felmérésekkel” című értekezés szerint. Doktori értekezését 1996. augusztus 30-án Sopronban, az Erdészeti és Faipari Egyetem Erdőmérnöki Kara Doktori Bizottsága előtt sikeresen védte meg. Ezt a technológiát a Kovászna Megyei Tervezőintézet és sok földmérő kolléga évekig használta. Az 1994-ben létrehozott MASTER Kft. vállalkozásában a kor igényi és lehetőségei szerinti földmérési munkákat végzett. 1991-ben Igazságügyi Földmérési Szakértő minősítést szerzett és 1996-ig 35 munkát végzett el.
A romániai rendszerváltozás előtti körülmények között az erdélyi magyar földmérők elszigetelődtek egymástól és az anyaországtól. Erdélyben nem működött magyar szakmai élet. Célként fogalmazta meg és kezdte el az erdélyi földmérők közti kapcsolatok építését, a szakmai ismeretek, tájékozottság bővítését, a nemzetközi szakmai újdonságok megismerését és alkalmazásba vételét. Ehhez jogi és szervezeti keretet az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság (EMT) biztosíthatta, amelynek keretén belül kezdeményezte a Földmérő Szakosztály (FSZ) létrehozását. A FSZ kezdetben az EMT Sepsiszentgyörgyi Fiókszervezeteként, majd 1994-től az EMT országos szakosztályaként működött, elnökletét 33 éven keresztül dr. Ferencz József látta el.
Odaadással és eredményesen szervezte az erdélyi földmérők közti kapcsolatot, kiterjesztve azt az anyaországi kollégák irányába is. Az anyaországból nagy segítséget kapott előbb a Székesfehérvári Földmérési és Földrendezési Főiskolai Kartól (FFFK, gyakori nevén: GEO), és később az Magyar Földmérési, Térképészeti és Távérzékelési Társaságtól (MFTTT). Támogatói között már akkor megjelent a földmérés ügyében illetékes mindenkori Agrárminisztérium is.
Az EMT Országos Szakmai Napokon 1992-1999 között a FSZ tagok és az anyaországi kollégák részvételét szervezte. A földmérő szekciókon elhangzott előadások (kilenc az ő nevéhez fűződik) és az azokat követő szakmai viták joggal vívták ki az egyetemes elismerést.
1996-ban Nagyváradra költözött, ahová vállalkozását MASTER CAD Kft. névvel átköltöztette. Ott 1998-ig a Megyei Földhivatalnál mérnök, ezután vállalkozásának ügyvezetője volt. Folyamatosan lépést tartott a technika és informatika fejlődésével. Bevezette és gyakorlatban alkalmazta a műholdas helymeghatározási technológiát 1998-ban, amellyel 2007-ig országos és megyei jelentőségű munkákat végzett. Ezt követte a robot technológia. 2008-tól bevezette az egyszemélyes adatgyűjtési és a 3D termékek előállítási technológiáját. 2009-től bevezette a fotogrammetriai szkennelést, kidolgozta a vektor és raszter alapú integrált adatgyűjtési és adatfeldolgozási technológiát, 2013-ban megvalósította a Légi Raszteres Adatgyűjtő Rendszert (LRAR). 2014-től folyamatosan tökéletesítve kidolgozott egy digitális, nagy pontosságú fotorealisztikus térmodellezési technológiát, amelyben bevezette a 3D-s nyomtatást is. Ezzel a technológiával elismert módon támogatta magyar történelmünkhöz kapcsolódó 5 erdélyi műemlék templom rehabilitációs munkálatainak tervezési lépéseihez szükséges valósághű adatokat.
A Nagyváradi Egyetem Környezetvédelmi Kara Kataszter Szakán 1997-től 2002-ig meghívott előadóként hat tantárgyat adott elő a 4. és 5. tanévben. Ebben az időszakban 9 sikeresen megvédett államvizsga dolgozatot vezetett. A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Földrajz Kar, Földmérés és Kataszter Szakán 2011-től 2014-ig meghívott tanerőként oktatott.
Nagyváradról töretlen erővel irányította a FSZ-t. Az anyaországi kapcsolat intézményesítése céljából – az ő kezdeményezésére − az EMT és az MFTTT 1999. augusztus 1-jén Együttműködési Megállapodást kötött. Nagyváradon 2000-ben megszervezte az EMT első Földmérő Találkozóját, amelyen az erdélyi és az anyaországi kollégák értekeztek és tartottak előadásokat. Ebből egy, a mai napig tartó, elhíresült éves rendezvénysorozat kerekedett. A soron következő Földmérő Találkozókat a ma értelmezett Erdély nemzetünkhöz történelmileg szervesen kapcsolódó városaiban szervezték, 2000-2023 között összesen 24 helyen – mind-mind a szaktudomány, a nemzeti összetartozás, a magyar közösségépítés, a honismeret, a művelődés és szórakozás szolgálatára. E találkozók során 46 megtartott szakmai előadás megtervezője, a munkatársaival közös szerkesztésnek vezetője és részben bemutatója volt.
Az EMT FSZ tevékenységének szervezése és irányítása során az anyaországi földmérőkkel, társaságokkal, földhivatalokkal és szakmai felsőfokú tanintézményekkel is jó kapcsolatot épített ki a tudomány és eredmények hasznosítása, a nemzeti és szakmai együvé tartozás jegyében.
Az ő kezdeményezésére az EMT FSZ és az MFTTT 2012-ben közösen alapította a Márton Gyárfás emlékplakettet a kiemelkedő földmérő és térképész kollégák kitüntetésére. A műszaki tudomány terén kiemelkedő tevékenységet folytató, az erdélyi tudományosságért tevékenykedő dr. Ferencz József érdemeinek elismerése céljából az EMT 2015-ben a Pro Scientia Transsylvanica Érem kitüntetést adományozta részére.
Az anyaországi szakmai szervezetek értékelték dr. Ferencz József tevékenységét. A Magyar Mérnöki Kamara elnöksége 2006. május 15-én a Tiszteletbeli Mérnöki Kamarai Tag címet, az MFTTT pedig 2007. május 30.-án a Tiszteletbeli Tag címet adományozta neki.
Dr. Ferencz József, a geodézia kiváló fejlesztője, erdélyi és anyaországi szervezetek és szakemberek között a szakmai és nemzeti összetartozás zászlóvivője. 33 éven át döntő, elnöki szerepet játszott az EMT FSZ színvonalas működtetésében, a földmérők kapcsolatának alakításában és bővítésében, szakmai felkészültségük tökéletesítésében. Elnöki feladatait 2024. február 1-én, 80. születésnapján adta át utódjának Dr. Rákossy Botond-Józsefnek. Azóta az EMT FSZ Tiszteletbeli elnöke.