Öveges József Kárpát-medencei Fizikaverseny
Társaságunk, 2002-től kezdődően az Eötvös Loránd Fizikai Társulat - Általános Iskolai Szakcsoportja (Budapest) támogatásával, évente megszervezi az Öveges József Kárpát-medencei Fizikaversenyt, mely a VII-VIII. osztályos
diákoknak szól.
Vermes Miklós Fizikaverseny
Társaságunk 1994-től kezdődően a Vermes Miklós Országos Fizikus Tehetségápoló és Kutató Alapítvány (Sopron) támogatásával évente megszervezi a Vermes Miklós Nemzetközi Fizikaversenyt, mely a IX-XI. osztályos diákoknak szól.
E nemzetközi verseny kiváló alkalmat biztosít a résztvevő országok oktatói számára fizika-oktatásuk hatékonyságának és korszerűségének összehasonlítására.
A versenyek célja: a tehetséggondozás (problémamegoldó-, megfigyelő- és kísérletezőképesség fejlesztése), elősegíteni a tehetségek kibontakozását.
A nemzetközi versenyek döntőjébe Erdély különálló régióként kapcsolódik be, a hazai fordulók lebonyolítása után,
így a legjobb eredményeket elért diákok részt vesznek a magyarországi országos döntőnkön.
Az Öveges József – Vermes Miklós Fizikaversenyek a Román Oktatási Minisztérium versenynaptárában szereplő versenyek.
A versenyek struktúrája a következő:
A versenyekre való bejelentkezés a honlapunkon található jelentkezési lap beküldésével történik (a diákok névsorát tartalmazó összesítő táblázattal együtt).
I. forduló – helyi szakasz - a verseny szervezésében közreműködő szaktanárok helyileg, az iskolákban versenyeztetik a diákokat, az általuk összeállított feladatok alapján. Ebben a fordulóban a központi szervezőbizottság nem küld versenyfeladatokat. A 8-as, ill a 8-as feletti osztályzatot elért diákok továbbjutnak a megyei szakaszra.
II. forduló – megyei szakasz - megyénként egy, esetenként két helyszínen zajlik. Ebben a fordulóban a versenyzők a Versenyszervező Bizottság által összeállított központi feladatsort kapnak.
A maximális 30-ból 20 pontot elért tanulók dolgozatait kijavítva, az értékeléssel együtt a versenyt lebonyolító oktatók beküldik a kolozsvári EMT központba. A Versenyszervező Bizottság az eredmények összesítése után dönti el, hogy kik azok a diákok, akik az országos döntőn részt vesznek.
III. forduló – országos döntő - Az országos döntő VIII. osztályos diákjai közül az első 4 helyezett, ill. a IX-XI. osztályos diákok közül, osztályonként az első 4 helyezett jut tovább a magyarországi országos döntőkbe.
Magyarországi országos döntő: a magyarországi megyei döntőkön, valamint a kárpátaljai, vajdasági és felvidéki,
valamint az erdélyi döntőkön nyertes diákok mérik össze tudásukat.